Skip to content ↓

Roebuck

Academy

In this section...

Meet the Team

Our teaching staff

Ms L. Young

Headteacher

 

Mr A. Mari

Deputy Headteacher                           
Teaching and Learning Leader

 

Mrs S. Prosser

Assistant Headteacher & EYFS Leader

Reception Teacher (Oak Class)

 

Mrs J. Herbaut

Assistant Headteacher & KS1 Leader

 

Mrs C. Jackson

Nursery Teacher (Acorn Class)

 

Miss T. Thomas    

Nursery Teacher (Chestnut Class)

 

Miss A. Wade

Reception Teacher (Willow Class)

 

Mrs L. Hnatiuk

Year 1 Teacher (Maple Class)

 

Mrs J. Townley

Year 1 Teacher (Elm Class)

 

Mrs C. Renouf

Year 2 Teacher (Pine Class  Mon to Thurs)

 

Mr M. Hull

Year 2 Teacher (Birch Class)

 

Miss C. Whitfield

Year 3 Teacher (Pear Class)

 

Mrs L. Norman

Year 3 Teacher (Cherry Class)

 

Mrs L. Jarman & Mr A. Mari

Year 4 Teacher (Cedar Class)

 

Miss L. O'Reilly

Year 4 Teacher (Rowan Class)

 

Mrs C. Longhurst

KS2 Leader

Year 5 Teacher (Juniper Class)

 

Mr S. Downie

Year 5 Teacher (Sycamore Class)

 

Miss A. Williams 

Year 6 Teacher (Ash Class) 

 

Mr D. Alden

Year 6 Teacher (Elder Class)

 

Mrs R. Dolan 

Year Nursery Teaching Assistant (Acorn class)

 

Mrs L. Newton         

Year Nursery Teaching Assistant & 1:1 support (Chestnut class)

 

Mrs A. Bunce

Year Nursery Teaching Assistant (Chestnut Class)

 

Mrs C. Chilton

Year Reception Teaching Assistant (Willow class)

 

Mrs L. Duffell

Year Reception Teaching Assistant (Willow class)

 

Mrs L. Spreadbury

Year Reception Teaching Assistant (Oak class)

 

Miss J. Atman     

Year Reception Teaching Assistant (Oak class)

 

Mrs J. Allen 

Year 1 Teaching Assistant 

 

Miss G. Shewring

Year 1 Teaching Assistant (Maple Class)

 

Mrs J. Catalosi

Year 1 Teaching Assistant (Elm Class)

 

Miss. S. Humphreys

Year 1 Teaching Assistant (Elm Class)

 

Mrs C. Hashemi     

Year 2 Higher Level Teaching Assistant (Pine Class)

 

Miss B. Fraser

Year 2 Teaching Assistant (Pine Class)

 

Mr R. Steadman

Year 2 Teaching Assistant / Sports Apprentice (Birch class)

 

Mrs C. Jones

Year 2 Teaching Assistant (Birch Class)

 

Mrs L. Bell

Year 3 Teaching Assistant (Cherry Class)

Deputy Manager of Extended School Provision

 

Miss C. Faulkner

Year 3 Teaching Assistant (Cherry Class)

 

Mrs H. Heritage 

Year 3 Teaching Assistant (Pear Class)

 

Miss S. Legg

Year 4 Teaching Assistant (Cedar Class) (Mon- Wed)

 

Mrs S. Pentilescu

Year 4 Teaching Assistant (Cedar Class) (Thurs - Fri)

 

Mrs G. Green

Year 4 Teaching Assistant & 1:1 Support (Rowan class)

 

Miss A. Adams 

Year 4 Teaching Assistant (Rowan Class) 

 
     

Mrs M. Chapman 

Year 5 Higher Level Teaching Assistant (Sycamore Class)

 

Mrs C. O'Donovan

Year 5 Teaching Assistant (Juniper Class)

 

Miss R. Smith

Year 5 Teaching Assistant (Sycamore Class)

 

Miss J. Carter

Year 6 Higher Level Teaching Assistant (AM)

Manager of Extended School Provision (Buccaneers)

 

Mrs A. Kaur

Higher Level Teaching Assistant (Maternity leave 2021 - 2022)

 

Mrs V. Kinsella

Office Manager & PA to Headteacher

 

Miss J. Sealy         

Office Assistant

 

Mrs S. Franklin

Office Assistant

 

Mrs C. Johnson

Pastoral Support & Attendance Officer

 

Mrs C. Elson 

SEND & Inclusion Co-ordinator

 

Mrs M. Bayford

Speech and Language support 

 

Mrs J. Mechelewska  

EAL Teacher 

 

Mrs T. Keast

Extended School Provision Play worker

 

Mrs C. Johnson

Pastoral Support & Attendance Officer